Πρόγραμμα

Δευτέρα 3-9-2018

 

 

 

Ώρα

Aίθουσα τελετών του Κτιρίου Διοίκησης

Ώρα

Αίθουσα 1

(Αμφιθέατρο Πολυμέσων – Βιβλιοθήκη)

Ωρα

Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης – Βιβλιοθήκη)

(Workshops)

Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης 1 – Βιβλιοθήκη

(Workshops)

Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης 1 – Βιβλιοθήκη

(Workshops)

11.00 – 12.00

Προσέλευση – Εγγραφές

 

12.00 – 12.30

Έναρξη – Χαιρετισμοί

12.30 – 13.00

Κεντρική ομιλία

(EUN)

13.00 – 13:30

Κεντρική ομιλία

(Eugenia Koleza

Prof. Math. Education

Depart. of Primary Education)

13:30 – 14:00

ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ – ΙΕΠ – ΕΑ (https://www.openschools.eu/)

14.00 – 15.00

Διάλειμμα – Γεύμα

15:00-15:20

Αβραάμ Χατζόπουλος, Μιχαήλ Παπουτσιδάκης, Μιχαήλ Καλογιαννάκης και Σαράντος Ψυχάρης:

 

Ανάπτυξη ρομποτικής πλατφόρμας χαμηλού κόστους, βασισμένη στην αξιοποίηση των ευρημάτων έρευνας δράσης για την εκπαίδευση STEM και την Εκπαιδευτική Ρομποτική

15:00- 15:20

Fani Karaoli:

Παιχνιδοποίηση στην Εκπαίδευση

15:00 – 16:30

ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ and ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΒΑΜΒΑΚΑ. “Τα Leds ανάβουν στα σχολεία”: Εισαγωγή στο περιβάλλον Scratch for Arduino με παραδείγματα διδακτικών δραστηριοτήτων προγραμματισμού για την Α/βάθμια και τη Β/βάθμια εκπαίδευση

EA – Εργαστήριο για τη χρήση της πλατφόρμας iMUSCICA (http://www.imuscica.eu/)

Φωτεινή Συλιγάρδου, Μαρία Λουμπάκη, Παρασκευή Σμαραγδάκη and Αγαθή Μίχου: Playing with Protons:  Ένα ταξίδι στον κόσμο των ατόμων με χρήση της πλατφόρμας Go-Lab και του μικροελεγκτή Arduino

(Α.Βαθμια)

15:20-15:40

Sarantos Psycharis, Konstantinos Kalovrektis, Evangelia Kotzampasaki, Paraskevi Iatrou, Stylianos Moschonissiotis, Aristidis Paliouras, Polydoros Stauropoulos and Panagiotis Mourkakos:

Υπολογιστική Παιδαγωγική: Μια πρόταση εισαγωγής του STEM στην εκπαίδευση για την Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας και την Παιδαγωγική επάρκεια στις Επιστήμες των Μηχανικών και τις Θετικές Επιστήμες

15:20-15:40

Marina Stamati

Βαθμός Ενσωμάτωσης των Τ.Π.Ε. στη Σύγχρονη Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Η Περίπτωση της Νήσου Λέσβου.

16:30 –

18:00

Ralia Thoma and Nektarios Farasopoulos: Εισαγωγή στην Υπολογιστική Σκέψη χωρίς Ψηφιακές Συσκευές – Computational Thinking Unlpugged (workshop)

EA- Εργαστήριο για την χρήση της πλατφόρμας STORIES OF TOMORROW (http://www.storiesoftomorrow.eu/)

Ιωάννης Λεύκος, Ευγενία Κυπριώτη and Παναγιώτης Κανύχης: Διερευνητική μάθηση στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών: GoLab/NextLab – Εργαλεία για τη συγγραφή διερευνητικών σεναρίων (workshop)

15:40-16:00

Stefanos Tsitsimpasis

Εκπαιδευτική Ρομποτική Πλατφόρμα Ανοιχτών Τεχνολογιών

15:40-16:00

Elena Elliniadou, Fani Karaoli and Tina Nantsou:

Παίζοντας με τα Πρωτόνια

18:30- 20:00

Σχεδιασμός εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων STEM με LabVIEW

Εισηγητές: Δρ. Κωνσταντίνος Καλοβρέκτης , Δρ. Σαράντος Ψυχάρης

Φορέας: Ελληνική Εκπαιδευτική Ένωση S.T.E.M. – E3STEM

Μαράτου Βίκυ, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Workshop: V4T – Videogames for Teachers

ΒΥO-STE[A]M – Build Your Own STE[A]M

Γκρέτα Λεβέντη (BEng, MPhil, MSc) – STEM Educator

Δρ. Πέτρος Γεωργακάκης – STEM Mentor

16:00-17:30

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ CERN

 

Ομιλία και εικονική επίσκεψη στο μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο του κόσμου. Σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αθηνών και το CERN.

 

16:00-16:20

Romalea – Maria Grillia and Christina Pasalidou:

Η Ανακύκλωση με Αξιοποίηση της Κινητής Επαυξημένης Πραγματικότητας

17:30: 17:50

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΝΟΥ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ, ΜΙΧΑΗΛ ΚΑΣΟΥΤΑΣ, AΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΕΡΔΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΟΥ and ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΟΚΚΟΤΑΣ :

Διδάσκοντας Αστρονομία σε Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Πλαίσιο του Ερευνητικού Προγράμματος STEM4you(th)

16:20-16:40

Filippos Tzortzoglou, Σπύρος Σπύρου and Σωτήρης Γεωργίου: Παραγωγή και αξιολόγηση εφαρμογής επαυξημένης πραγματικότητας για τον εμπλουτισμό σχολικού εγχειριδίου

18.00 – 18.30

Καφές

 

16:40-17:00

Ιωσηφίδου Μαρία

Thymio το Ρομποτάκι: Προγραμματισμός και Ρομποτική στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού

18.30 – 20.00

STEM EDUCATION

17:00-17:20

Ράνια Λάμπου:

Δημιουργικά πειράματα με τον κόσμο των σωματιδίων

18:30-18:50

Sotirios Maipas, Aphrodite Nonni, Aikaterini Politi, Helen Sarlanis and Nikolaos Kavantzas:

Γεωμετρία Fractal: Εκπαιδευτική και τεχνολογική καινοτομία από τη σχολική αίθουσα έως την έρευνα για τον καρκίνο – Παράδειγμα εφαρμογής στον καρκίνο του μαστού

17:30-17:50

Vasilis Palilis and Anastasia Zoumpliou:

H JavaScript βιβλιοθήκη p5.js ως STEM εργαλείο

18:50-19:10

Enea Mele, Aphrodite Ktena, Charalambos Elias, Yannis Koutsoubis, Christos Manasis, Christos Tatsiopoulos, Anna Tatsiopoulou and Ilias Constantos:

Παιχνιδοποιημένη εφαρμογή για χρήστες ηλεκτρικής ενέργειας

18.00 – 18.30

Καφές

 

19:10-19:30

ΑΣΤΡΙΝΟΣ ΤΣΟΥΤΣΟΥΔΑΚΗΣ:

Κατασκευή “ανεμογεννήτριας” που εκμεταλλεύεται το φαινόμενο Magnus (Ρότορες Flettner)

18:30-18:50

Vassilis Katsouros, Aggelos Gkiokas, Sofoklis Sotiriou, Petros Stergiopoulos, Renaat Frans, Erica Andreotti, Robert Piechaud, Zoltan Karpati, Pierre Laborde, Daniel Martín-Albo, Fotini Simistira and Marcus Liwicki:

STEAM learning using a web-based workbench of music science interactive activities

19:30

Σεραφείμ Τσούκος, Αλέξανδρος Κατέρης, Παναγιώτης Λάζος, Παύλος Τζαμαλής and Αθανάσιος Βελέντζας:

Διερεύνηση της Δυνατότητας Χρήσης Έξυπνων Κινητών Συσκευών στη Διδακτική Πράξη. Η Περίπτωση της Αξιοποίησης του Αισθητήρα Επιτάχυνσης.

18:50-19:10

Κατερίνα Γλέζου:

Αξιοποιώντας Συστήματα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη διδακτική πράξη

20.00

Λήξη 1ης ημέρας

19:10-19:30

Michael Bacaloglou and Anna Koumara:

Χρήση Τεχνικών Αφήγησης στην Προετοιμασία μαθητών Δημοτικού για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής W.R.O.

19:30 -20¨00

Ιωάννης Λεύκος and Χριστίνα Λούστα:

STEMigrants.eu: Ένα δικτυακό αποθετήριο δραστηριοτήτων STEM για την ένταξη και την εκπαίδευση προσφύγων και μεταναστών μαθητών – Πιλοτική έρευνα

20.00

Λήξη 1ης ημέρας

Τρίτη 4-9-2018

 

Ώρα/Αίθουσα

Aίθουσα τελετών του Κτιρίου Διοίκησης

Ώρα/Αίθουσα

(Αμφιθέατρο Πολυμέσων – Βιβλιοθήκη)

Ωρα

Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης – Βιβλιοθήκη)

(Workshops)

Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης 1 – Βιβλιοθήκη

(Workshops)

Αίθουσα Τηλεδιάσκεψης 1 – Βιβλιοθήκη

(Workshops)

09:00 – 09:20

Ανουσάκη Γεωργία and Αναγνωστάκης Σίμος:

Διερεύνηση εφαρμογής τρισδιάστατης εκτύπωσης και υλικών χαμηλού κόστους σε σενάρια Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

09:00-09:20

Konstantinos Korres:

Το υπολογιστικό πείραμα με τη βοήθεια γνωστικών εργαλείων σε ανακαλυπτικές και κατασκευαστικές προσεγγίσεις STEM

09:00 –

10:30

Η Επιστήμη στη ζωή μας: Τα φωτοβολταϊκά. Μια διασχολική –διεπιστημονική συνεργασία στα Μαθηματικά και τις Φυσικές Επιστήμες.

Marina Molla, Ralia Thoma and Eugenia Kyprioti: GoLab και Graasp εικονικά εργαστήρια στη διερευνητική μάθηση

Ιδιοκατασκευές Μέτρησης και Απλά Όργανα Παρατήρησης του Ουρανού

Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος( Παράρτημα Σαλαμίνας )

Κώστας Ραπατζίκος και Ράνια Λάμπου

09:20-09:40

Panagiotis Petridis, Konstantinos Tsiplidis and Georgios Gatsos: Μέτρηση του π στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό

09:20-09:40

Gianis Nikolopoulos and Kostantinos Stefanidis:

The Contribution of Astronomy to the Development of Science

11:00 –

12:30

PencilCode ένα

περιβάλλον προγραμματισμού για τη μετάβαση από τις γλώσσες πλακιδίων σε γλώσσες

προγραμματισμού με κώδικα.

«Το Διαδίκτυο των Πραγμάτων

στην υπηρεσία της εκπαίδευσης STEM»

Η εκπαιδευτική πλατφόρμα UMI-Sci-Ed

Μαρία Ελευθερίου and Ευγενία Κυπριώτη. Go-lab και Platon: Διδακτικές προσεγγίσεις στο σύγχρονο σχολείο

09:40-10:00

ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟΣ, ΛΙΑ ΓΑΛΑΝΗ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΟΡΔΟΥΛΗΣ and ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΟΣ:

Ανάπτυξη διδακτικού σεναρίου με χρήση Τηλεπισκόπησης, Γεωπληροφορικής και Τρισδιάστατης Εκτύπωσης βασισμένη στο πεδίο STEM

09:40-10:00

Αγαθή Μίχου and Φωτεινή Συλιγάρδου:

Playing with Protons: Σχεδιάζοντας ένα ταξίδι στο Διάστημα με δραστηριότητες STEM στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

12:30 –

14:00

EFPALINOS @ school: ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ CLIL KAI STEAM ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Εργαστήριο για την ένταξη των συναδέλφων σε ένα μεγάλο πανευρωπαϊκό δίκτυο σχολείων που διαθέτουν σχολικούς σεισμογράφους (http://sse-project.eu/) σε συνεργασία με το ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ.  

Γιάννης Aράπογλου-, Βασίλης Παλίλης- Wideservices

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω το Moodle για να αναπτύξω εκπαιδευτικές δραστηριότητες για το STEM;

10:00- 10:20

Charikleia Simitzi and Eva Lefa:

Όταν η Επιστήμη συνάντησε την Τέχνη… στα χρώματα

10:00 – 10:30

Stamatis Papadakis:

Συνδυάζοντας την κωδικοποίηση με την εκμάθηση εννοιών των Φυσικών Επιστημών, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM) μέσω της δημιουργίας μιας φορητής εφαρμογής για την πρόγνωση καιρού.

15:00 – 16:30

STEM στην προσχολική αγωγή και τις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου

Παρασκευή Ιατρού Ματθαίος Πατρινόπουλος

Ράνια Λάμπου:

Πειραματιζόμαστε με την βαρύτητα και το νερό στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Παναγιώτα Αργύρη- Νικόλαος  Νεράντζης

Σχολική Κοινότητα & Καριέρες Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας STEΜ Professional Go Back at School : STEM Alliance

10.30 -11.00

Καφές

10.30 -11.00

Καφές

11.00 – 14.00

Συνεδρία ΠΑΝΕΚΦΕ

11.00 – 14.00

 

11:00-11:20

Vasilis Noussis:

Μοντελοποίηση της Απλής Αρμονικής Ταλάντωσης με το Λογισμικό Ανάλυσης Βίντεο Tracker

11:00-11:20

Adamantia Stamou:

RoboPathFinder: Η εκπαίδευση STEAM στην πράξη

11:20 – 11:40

Nikolaos Panagiotidis:

Σύγχρονες Ηλεκτρονικές και Μαθηματικές Μέθοδοι στην Υπηρεσία του Εργαστηρίου ΦΕ

11:20-11:40

Apostolos Xenakis, Thomas Kokkinos, Apostolia Mokka and Georgios Papastergiou:

Σχεδιασμός, Υλοποίηση και Εφαρμογή Διδακτικών Δραστηριοτήτων Μαθηματικών και Φυσικής στο Γυμνάσιο με Χρήση Ρομποτικής και Διδακτικές STEM

11:40-12:00

Ελένη Κάτανα and Κατερίνα Σάλτα:

Εργαστηριακές Ασκήσεις STEM: Βιολογία, Χημεία και Τεχνολογία Προϊόντων Καθαρισμού

11:40-12:00

George Noulas, Sotiris Kaproulias and Maria Papaioannou:

Μελέτη κίνησης με φωτοπύλες Arduino και το πρόγραμμα Tracker

12:00-12:20

Γεώργιος Μυλωνάς, Χρυσάνθη Τζιωρτζιώτη, Παύλος Κουλούρης, Ευαγγελία Μπουφαρδέα, Δημήτριος Αμαξηλάτης, Lidia Pocero and Στέλιος Τσαμπάς:

Πράσινη ευαισθητοποίηση στην πράξη: εφαρμογές του έργου GAIA στην Ελλάδα

12:00-12:20

Δημήτριος Ματθές and Αντώνιος Μαγουλάς:

Ένας απλός και γρήγορος αλγόριθμος για την αποκοπή γραμμών στο Scratch

12:20-12:40

Θεόδωρος Πιερράτος, Μαρία Τσακίρη, Αναστασία Γκιγκούδη and Αθανάσιος Καρούτης:

Παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες: Εκθέτοντας Μαθητές σε Προβλήματα Προσανατολισμένης Διερεύνησης σε Περιβάλλον Άτυπης Εκπαίδευσης

12:20-12:40

Ηλίας Σπανός and Νικόλαος Διαμαντόπουλος:

Εμπλουτισμός των Μαθημάτων Φυσικής και Μαθηματικών με την Χρήση του LEGO Mindstorms EV3

12:40-13:00

George Roungos and Michail Kapiotas:

Πιλοτικό πρόγραμμα «Πειράματα STEM σε μικρούς επιστήμονες»

12:40-13:00

Nelly Marosi, Aristotelis Gkiolmas, Konstantinos Skordoulis, Eyaggelia Mayrikakh and Apostolia Galani:

Κατασκευή και Διδακτική Αξιοποίηση του Hydrobot από Μελλοντικούς Εκπαιδευτικούς, στο Πλαίσιο μιας Εκπαίδευσης STEM με Στόχο τον Επιστημονικό Γραμματισμό

13:00-13:20

Παναγιώτης Στασινάκης and Κατερίνα Γιώτη:

Ρομποτική στη Βιολογία: χρήση Arduino στα μαθήματα της Βιολογίας Λυκείου

13:00-13:20

Konstantinos Dimakos, Aristotelis Gkiolmas, Anthimos Chalkidis and Margarita Angelidou:

Design and Implementation of an Arduino-based artifact by school students, for the measurement of atmospheric pollutants. Researching the Learning and the Environmental stances’ outcomes.

13:20-13:45

Κατερίνα Γιώτη and Παναγιώτης Στασινάκης:

Διδασκαλία εμμηνορυσιακού κύκλου με τη χρήση εκπαιδευτικού animation και φύλλου εργασίας στη Βιολογία Α΄ Λυκείου

13:20-13:40

Marina Tomara and Dimitris Gouscos:

A case study: Visualizing Coulomb Forces with the aid of Augmented Reality

14.00 – 15.00

Διάλειμμα – Γεύμα

14.00 – 15.00

Διάλειμμα – Γεύμα

15.00 – 16.30

Παρουσίαση εκπαιδευτικών προγραμμάτων

15.00 – 16.30

STEM

15.00 – 15.15

 

 


15:15- 15:30

«Στρατηγική και δράσεις του eTwinning για την καλλιέργεια των ψηφιακών δεξιοτήτων στην ελληνική εκπαιδευτική κοινότητα», Επικ. Καθ. Μ.Παρασκευάς, υπεύθυνος Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning, ΙΤΥΕ «Διόφαντος»


 

Ηχητική Αναπαράσταση Μαγνητικών Καταιγίδων:

χρήση του ήχου στην διδασκαλία φυσικών επιστημών.

Δρ. Φιόρη – Αναστασία Μεταλληνού, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

15:00-15:20

Sofia Anastasiadou, Victoria Triferi, Tserkintzeli Georgia and Andrew Soilemes:

Μετεωρολογία – Κλιματική Αλλαγή Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα STEM

15.30 – 15.45

"Εκπαιδευτικά προγράμματα – επισκέψεις στο Δημόκριτο για τη Δημοτική και Μέση εκπαίδευση", Δρ Γιώργος Φανουράκης, Διευθυντής Ερευνών στο Ινστιτούτο Πυρηνικής και Σωματιδιακής Φυσικής και Υπεύθυνος Εκπαίδευσης του ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος".

15:20-15:40

Dimitrios Kotsifakos and Christos Douligeris:

Οργάνωση συστήματος απεικόνισης και σχεδιασμού μορφών με χρήση λογισμικών ανοιχτού κώδικα για το 4ο έτος Μαθητείας

 

15.45 – 16.00

 

 

 

Νίκος Τράκας

Καθηγητής ΣΕΜΦΕ/ΕΜΠ

Master Classes in Particle Physics

Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων για Μαθητές (και Καθηγητές) Λυκείου

15:40-16:00

Στέλιος Αξαρλής Ηλίας Καλαμπόκης, , Ηρώ Κολιάκου

Εκπαίδευση STEM για υπεύθυνους πολίτες του μέλλοντος :

Διήμερο πρόγραμμα στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

16.00 – 16.15

Καινοτόμες Δράσεις & Σύγχρονες Μεθοδολογίες στα Προγράμματα του Ιδρύματος Ευγενίδου.

16:00-16:15

 

 

16:15- 16:30

 

 

Νικος Τζιμόπουλος:

Ελεύθερο και Ανοιχτό Λογισμικό στα σχολεία του Αιγαίου

 

Maria Kontoula and Ioannis Kourous:

Διδάσκοντας Γεωγραφία στο Γυμνάσιο με την χρήση τρισδιάστατο εκτυπωτή

16.15 – 16.25

16.25 – 16.35

Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο (Science on Stage -Europe)

Ευγενία Τσιτοπούλου – Χριστοδουλίδη, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Αιγάλεω, Υπεύθυνη του προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο» για την Ελλάδα

Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (European Union Science Olympiad – EUSO)

Ευγενία Τσιτοπούλου – Χριστοδουλίδη, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Αιγάλεω, Πρόεδρος ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.

16.35 – 16.45

ΕΕΛΛΑΚ – Δράσεις STEM του Οργανισμού Ανοιχτων Τεχνολογιών

 

16.45 – 17.15

Κεντρική ομιλία (Ζ. Σμυρναίου – ΕΚΠΑ)

17.15 – 18.00

Στρογγυλό τραπέζι

18.00

Λήξη του Συνεδρίου